Thanks to theidioms.com

Blog

MÜLAKATLARDA DA ORTAYA ÇIKAN BİR ETKİ : HALO ETKİSİ

6

MÜLAKATLARDA DA ORTAYA ÇIKAN BİR ETKİ : HALO ETKİSİ

Halo Etkisiyle mülakatlarda başarını artırabilir misin?

İlk iş yerimde #staj başvurularını değerlendirirken adayın yetkinlikleri kadar önem verdiğim diğer hususlar CV’si için seçtiği fotoğraf, ifadelerine gösterdiği özen, e-posta adresi (çılgın@, umursamaz@👎) olurdu. Zaman zaman özensiz bir #CV adayın niteliklerinin önüne geçer ve süreç buna göre şekillenirdi.

İşte size #Halo ve #Horn etkisi.

Anladığınız üzere, olumlu ya da olumsuz ilk izlenimin genele yansıması.

Peki halo etkisini kullanarak mülakatlarda başarınızı artırmak mümkün mü?

#Mülakat anındaki kaygı, stres ve endişenizi düşündüğünüzde Horn etkisi ihtimali daha yüksek gelse de Halo etkisini oluşturmak mümkün.

İlk aşama CV’niz. Özenle seçilmiş bir fotoğrafı, başvurduğunuz bu pozisyonu neden istediğinizi ve neler yapabileceğinizi belirtiğiniz bir ön yazıyı, yetkinlik ve deneyimlerinizi, isim ve soy isminizden oluşan bir e-postayı eklediğiniz, anlatım bozukluğu ve yazım hatalarına dikkat ettiğiniz bir CV., değerlendiren üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

İkinci aşama ise, mülakat aşamasıdır. Tokalaşmanız, konuşmanız, hal ve hareketlerinizin değerlendirildiği mülakat anında prezantabl bir görüntü, samimi ve saygılı bir hitap, kendine güvenen ama mütevazı bir duruş başarı şansınızı artıracaktır.

Bunun için, CV’nizi deneyimli birilerine kontrol ettirebilir, öncesinde kendinizi hazır hissedene kadar mülakat simülasyonları ve pratikler yapabilirisiniz. Başvurduğunuz yerde çalışan kişilerle iletişime geçip mülakatlar hakkında bilgi alabilir, mülakat günü kıyafet ve renk seçimine özen gösterebilirsiniz. Ancak en önemlisi olumlu bir zihinsel yapı oluşturup kendinizi rahatlatabilirsiniz.

Ne dersiniz sizce işe yarar mı?

 

 

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşmeyi Başlat
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba
İletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.Size nasıl yardımcı olabiliriz?